BIK nie składa broni, będzie walczyło o firmy pożyczkowe.

Dziś pełnej współpracy między Biurem Informacji Kredytowej a firmami pożyczkowymi – poza jednym wyjątkiem – praktyczne nie ma. Firmy mogą pozyskać informacje o niespłacanych kredytach, ale pośrednio, z biur informacji gospodarczej takich jak BIG InfoMonitor. Nie mają natomiast dostępu do pozytywnej historii kredytowej potencjalnych klientów. I same nie przekazują danych do BIK.

Pożyczkodawcy zdają sobie sprawę, że brak takiego dostępu utrudnia pełną ocenę ryzyka, dlatego też zaczęli prace nad stworzeniem własnej bazy danych. Miałaby ona działać na zasadach podobnych do BIK. DGP pisał o tym w ubiegłym tygodniu.

BIK nie zamierza jednak biernie się temu przyglądać. W czwartek – wspólnie z BIG InfoMonitorem – będzie przekonywało pożyczkodawców do rozszerzenia współpracy. Mariusz Cholewa, prezes biura, twierdzi, że zależy mu przede wszystkim na wzajemnej wymianie informacji z firmami.

– Część instytucji, z którymi rozmawiamy, jest na to gotowa – ocenia.

Ale firmy pożyczkowe stawiają warunki. Najważniejszy: obniżka ceny za raport. Według Loukasa Notopoulosa, prezesa firmy Vivus, to będzie najważniejszy problem do rozwiązania.

– Chcielibyśmy płacić tyle co banki – mówi szef Vivusa. Tymczasem obecnie firmy pożyczkowe uiszczają opłatę wynoszącą ponad 20 zł za każdy raport. Banki za to samo płacą ok. 7 zł.

Wtóruje mu Jarosław Chęciński, dyrektor zarządzający Profi Credit. Jego zdaniem zbyt wysokie koszty raportów z BIK mogą automatycznie wykluczyć z rynku mniejsze firmy.

– Jeśli cena będzie zbyt wysoka, mniejszych podmiotów zwyczajnie nie będzie stać na podjęcie współpracy, a co za tym idzie, wartość takiego rozwiązania będzie mniejsza, a jego zasięg ograniczony – wskazuje.

Taki scenariusz odrzuca Provident, lider pozabankowego rynku pożyczkowego. Według Marcina Żuchowskiego, członka zarządu ds. ryzyka kredytowego firmy, Providenta interesuje tylko takie rozwiązanie, które zapewniłoby całej branży pożyczek pozabankowych dostęp do pełnej informacji.

– Są dwa potencjalne kierunki rozwoju tego systemu wymiany informacji. Albo to będzie w jakiejś formie zintegrowane z BIK, albo powstanie rozwiązanie stworzone przez same firmy pożyczkowe, może przy udziale biur informacji gospodarczej. Musimy poznać wady i zalety obu tych wariantów. Nas interesuje, żeby docelowo na rynku była dostępna kompleksowa informacja o obsłudze zobowiązań – mówi Żuchowski.

Oprócz wysokich cen wymienia jeszcze inne przeszkody we współpracy z BIK. Na przykład zbyt skomplikowany jego zdaniem sposób przekazywania danych przez biuro.

– Jest jeszcze jeden problem: to podstawa prawna, na jakiej miałoby dochodzić do wymiany informacji między sektorem pożyczkowym a BIK. Banki robią to na podstawie prawa bankowego, my moglibyśmy to robić na zasadach ogólnych. A to oznacza, że każdorazowo klient musiałby się godzić na przekazywanie i przetwarzanie jego danych. Co więcej, w każdej chwili mógłby taką zgodę wycofać. Mógłby to zrobić np. wówczas, gdyby przestał spłacać pożyczkę – tłumaczy członek zarządu Providenta.

Komentarze wyłączone

Nowość! Pożyczka Od Miloan !!!
Szybka Pożyczka Bez BIK
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania: Oprocentowanie pożyczek to od 8,5 % do 18,95 %. Oprocentowanie jest zmienne i zależy od wysokości pożyczki, oraz okresu na jaki została wzięta pożyczka. Kwoty pożyczek i ich koszt całkowity w opcji spłaty rat przelewem, zaciągniętych na okres 12 miesięcy: Kwota: 1000 zł / Do spłaty: 1325,54 zł / Rata: 110,46 zł Kwota: 2000 zł / Do spłaty: 2651,08 zł / Rata: 220,92 zł Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki bez zbędnych formalności, to właśnie dla Ciebie jest nasza oferta. Nasi przedstawiciele udzielą Państwu telefonicznie odpowiedzi na każde pytanie i przedstawią szczegółową ofertę. Bezpłatnie i niezobowiązująco.
Konsekwencje opóźnień oraz braku płatności rat: Dla osób korzystających z obsługi domowej wskazany jest kontakt się ze swoim przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu. W przypadku pożyczki bez obsługi domowej (tzn. spłacanej przelewem na nasze konto), w razie niespłacenia raty w terminie, zostanie naliczona opłata za opóźnienie w wysokości maksymalnie 15 zł za każdy dodatkowy kontakt telefoniczny lub wysłany list. Ta opłata odzwierciedla rzeczywisty koszt, jaki musi firma ponieść, gdy klient spóźni się ze spłatą. Jeśli opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni i pożyczkobiorca nie skontaktuje się z nami do tego momentu, zawarta umowa zostaje wypowiedziana w celu odzyskania wierzytelności.
Procedura windykacyjna:                                         W razie braku możliwości płatności w pierwszej kolejności skontaktuj się z Swoim Przedstawicielem, który opracuje i uzgodni plan rozwiązania problemu Procedury windykacyjne są następujące: w przypadku niespłacenia odpowiedniej ilości rat (12) sprawa trafia do działu windykacji, następuje kontakt w sprawie spłaty pożyczki. W przypadku dalszego niespłacenia raty postępowanie odbywa się zgodnie z zapisami polskiego prawa zatem występuje wezwanie do zapłaty, w ostateczności sprawa trafia do sądu.
Szukasz Kredytu Bez BIK,BIG,KRD ?

Twoje imię (wymagane)

Twoje nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Telefon (wymagane)

PESEL (wymagane)

Kod pocztowy (wymagane)

Miejscowość (wymagane)

Kwota kredytu (wymagane)

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie
moich danych osobowych na zasadach
określonych w Regulaminie.

 

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki: Warunkiem przedłużenia jest spłata odsetek, składki ubezpieczeniowej i prowizji za przedłużenie okresu spłaty pożyczki. Pożyczka nie odnawia się automatycznie. Aby odnowić pożyczkę należy zgłosić zapytanie miesiąc przed spłatą ostatniej raty. Odnowienie pożyczki jest możliwe tylko wtedy gdy pierwsza pożyczka była spłacana w terminie.
Wpływ pożyczki na zdolność kredytową:       Określanie zdolności kredytowej Klienta opiera się głównie na analizie dochodów Klienta. Istotną rolę odgrywają również czynniki, takie jak: podjęte wcześniej zobowiązania oraz historia kredytowa Klienta. Jeżeli raty kredytowe nie są spłacane w sposób regularny, Użytkownikowi grozi utrata pozytywnej historii kredytowej, a co za tym idzie, mogą pojawić się negatywne wpisy w BIK.
Szybka Pożyczka Firmowa
Oddłużanie Fachowo
Pożyczka Gotówkowa Do 10 tyś
Kredyt Bez Baz Do 25 000 tyś zł