FaQ
CO TO JEST BIK?
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja powołana w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na mocy art. 105 ust 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami). BIK gromadzi, przechowuje oraz przetwarza informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Dane gromadzone w BIK dotyczą zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców.
KIEDY TWOJE DANE MOGĄ TRAFIĆ DO BIK?
Dane mogą trafić do BIK w momencie składania przez Ciebie w banku lub SKOK-u wniosku kredytowego oraz po zaciągnięciu przez Ciebie zobowiązania w którejś z wyżej wymienionych instytucji. Informacje dotyczące obsługi zaciągniętego przez Ciebie kredytu, bank lub SKOK aktualizuje przynajmniej raz w miesiącu, przez cały okres trwania Twojego zobowiązania.
JAKIE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ W BIK?
W BIK znajdują się:
1) informacje o Twoich danych osobowych
2) dane na temat zobowiązań wobec Banków i SKOK-ów takie jak: data powstania, rodzaj zobowiązania, okres spłaty, waluta, terminowość spłat
3) informacje o zadłużeniu
Informacje znajdujące się w BIK dotyczą wszystkich rachunków kredytowych, jakie prowadzą lub prowadziły banki lub SKOK-i, a więc zarówno tych obsługiwanych prawidłowo, jak i tych, które spłacane są lub spłacane były nieterminowo. Innymi słowy: BIK przetwarza wszystkie informacje przekazane przez Bank lub SKOK – zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo), jak i negatywne (kredyty spłacane z opóźnieniem).
CO TO JEST KRD?
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA jest pierwszym, największym i najbardziej rozpoznawalnym biurem informacji gospodarczej działającym w Polsce. Działalność rozpoczął 4 sierpnia 2003 roku. Jako jedyny BIG od początku przyjął strategię działania polegającą na obsłudze wszystkich podmiotów gospodarczych – od jednoosobowych firm, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa po wielkie korporacje. W efekcie, jako jedyny stworzył ogólnopolski system wymiany informacji gospodarczych łączący wszystkie gałęzie gospodarki. Od 14 czerwca 2010 r., po zmianie przepisów, z usług Krajowego Rejestru Długów mogą korzystać także osoby fizyczne, gminy i wtórni wierzyciele.
OGÓLNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POŻYCZEK KRÓTKOTERMINOWYCH
Konsekwencje w przypadku braku płatności lub opóźnień w płatnościach pożyczek krótkoterminowych.
W przypadku braku płatności raty lub opóźnień w płatnościach rat należy powiadomić o tym pożyczkodawcę. Przeważnie istnieje możliwość odroczenia lub przedłużenia spłaty rat na kolejny okres 15, 30 dni. Trzeba ponieść wtedy koszty prowizji, ubezpieczenia i odsetek.
Zasady przedłużania pożyczki krótkoterminowej.
Aby przedłużyć okres spłaty pożyczki krótkoterminowej należy skontaktować się z pożyczkodawcą oraz dokonać opłaty prowizji i ubezpieczenia oraz odsetek za kolejny okres. Zwykle możesz przedłużać wielokrotnie zaciągniętą pożyczkę pod warunkiem przestrzegania zawartej umowy.
Polityka odpowiedzialności udzielania kredytów.
Pożyczki udzielane są tylko osobom, w stosunku do których stwierdzi się, że są w stanie spłacić pożyczkę. Sprawdzana jest zdolność kredytowa oraz historia kredytowa. Sposób sprawdzania zdolności kredytowej Klienta może się różnić w zależności od firmy pożyczkowej.
Wymagania podstawowe:
– być obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej
– być w wieku od 20 do 65 lat
– osiągać dochód (wymagane oświadczenie lub zaświadczenie o dochodach)
– mieć aktywny telefon komórkowy lub stacjonarny (w celu kontaktu)
Opłaty / RRSO
RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania – stopa procentowa wyliczona zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1081). RRSO – pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie ofert banków, ponieważ oprócz oprocentowania uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu (np. prowizje).
Przykładowe wyliczenie kosztów dwóch pożyczek krótkoterminowych dostępnych na rynku.
2000 zł na 60 rat tygodniowych.
Kwota pożyczki: 2000zł
Czas obowiązywania umowy (tygodnie): 60
Wysokość raty tygodniowej 65,42zł
Całkowity koszt pożyczki 827,05 zł
RRSO (%) 87,21%
Całkowita suma rat do zapłaty 3.924,65zł
2000 zł na 30 dni
Kwota pożyczki: 2000zł
Czas obowiązywania umowy (dni): 30
Ilość rat: 1
Wysokość raty tygodniowej 2500 zł
Całkowity koszt pożyczki 2500 zł
RRSO (%) 1417.7%
Całkowita suma rat do zapłaty 2500 zł
Zgodność pożyczki z krajowymi i lokalnymi przepisami dotyczącymi pożyczek krótkoterminowych.
Pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy lub od dnia, w którym otrzymał postanowienia umowy kredytowej, może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy kredytowej na podstawie pisemnego powiadomienia kredytodawcy. Pożyczkobiorca ma prawo do pełnej spłaty pożyczki przed terminem po opłaceniu odsetek za faktyczny czas korzystania z pożyczki i prowizji za jej udzielenie.